Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu. Zajmuje się również prowadzeniem zajęć edukacyjnych.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Sekretarz  kieruje działem administracyjno - gospodarczym, zajmuje się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy.Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie. Podlega bezpośrednio Nadleśniczemu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa,obsługą sekretariatu,Biuletynem Informacji Publicznej,stroną www nadleśnictwa,archiwum nadleśnictwa administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Dział podlega sekretarzowi.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Do zadań Straży Leśnej należy również prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

***

SCHEMAT ORGANIZACYJNY NADLEŚNICTWA GOŁDAP

MAPA POGLĄDOWA NADLEŚNICTWA GOŁDAP Z PODZIAŁEM NA LEŚNICTWA


Asset Publisher Asset Publisher

Back

CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?

CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?

CZAS NA RECYKLING REJS – „3 RZEKI"!

W dniach 7–9 czerwca dzieci i młodzież z gołdapskich szkół wraz z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim oraz Fundacją PlasticsEurope Polska posprzątają podczas spływów kajakowych trzy rzeki: Gołdapę, Sapinę i Rospudę.

– „Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba". W czerwcu niestety przekonam się o prawdziwości tego cytatu z „Hobbita" Tolkiena. Dlaczego turysta odpoczywający na Mazurach musi oglądać opony, stare pralki, butelki i puszki zaśmiecające rzeki, jeziora i lasy?! – pyta retorycznie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

7 czerwca w czasie spływu rzeką Gołdapą oczyści wodę i pobliskie tereny. Dzień później spłynie Sapiną, a 9 czerwca – Rospudą na Suwalszczyźnie, pozostawiając po sobie czyste brzegi, a na wodzie jedynie kilwater, ale nie śmieci. Gołdapa to rzeka coraz częściej odwiedzana przez kajakarzy, a Rospuda i Sapina zyskały już miano kultowych rzek i co roku spływa nimi wielu wodniaków.

– Weźmy do serca hasło każdego prawdziwego ekologa: „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą". Rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw – mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska.

Jakie śmieci kryją tutejsze wody i ich lądowe sąsiedztwo? Czas na Recykling Rejs! Czas na wielkie sprzątanie!

Recykling Rejs to kampania edukacyjna realizowana od 2011 r. przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego. Głównym jej celem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego, edukacja ekologiczna i promocja recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do kampanii już w zeszłym roku przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, organizując akcję "Wodnego Sprzątania Świata". W tym roku kolejna wspólna akcja, podczas której uczniowie oraz ich rodzice wezmą udział w trzech ekologicznych spływach kajakowych. Nad całością akcji opiekę sprawuje wspaniała nauczycielka Alina Oleszczuk.

Akcje sprzątania rzek i brzegów otwarte są dla chętnych.

Ahoj! Zapraszamy!

Więcej inf.: www.recykling-rejs.pl

https://www.facebook.com/RecyklingRejs/