Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu. Zajmuje się również prowadzeniem zajęć edukacyjnych.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Sekretarz  kieruje działem administracyjno - gospodarczym, zajmuje się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy.Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie. Podlega bezpośrednio Nadleśniczemu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa,obsługą sekretariatu,Biuletynem Informacji Publicznej,stroną www nadleśnictwa,archiwum nadleśnictwa administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Dział podlega sekretarzowi.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Do zadań Straży Leśnej należy również prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

***

SCHEMAT ORGANIZACYJNY NADLEŚNICTWA GOŁDAP

MAPA POGLĄDOWA NADLEŚNICTWA GOŁDAP Z PODZIAŁEM NA LEŚNICTWA


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Chcielibyśmy serdecznie państwa zaprosić do poznania Naszych pięknych terenów !!

      W bezludnej leśnej głuszy na turystów czeka wiele niespodzianek. Szczególnie mocno ucieszą one pasjonatów przyrody. Dlatego turystyka poznawcza pełni ważną rolę w aktywności z dziedziny ochrony przyrody.

      Sprzyjają temu zróżnicowane  formy natury, powracającej w wielu miejscach na tereny zagospodarowane przez człowieka, co stworzyło oryginalne warunki krajobrazowe. Poznanie terenów Nadleśnictwa Gołdap ułatwiają dobrze oznaczone w terenie cztery szlaki turystyczne. Najciekawszym z przyrodniczego punktu widzenia jest niewątpliwie szlak zielony, który możemy przebyć pieszo lub rowerem. Przebiegając Puszczę z Gołdapi do Stańczyk, prowadzi przez zróżnicowane tereny leśne i mija aż trzy rezerwaty przyrody. Z kajaka podziwiać można uroku rzek i wąwozów, organizując spływ np. Gołdapą. Dzięki surowemu klimatowi i wyjątkowo długiej zimie dobre warunki do poznania Puszczy w zimowej szacie stwarza narciarstwo nizinne.

      Piękno Puszczy i urozmaicenie terenu na której leży, czyni ją bardzo atrakcyjną turystycznie.

                         

      Dla osób zainteresowanych poznaniem jakże pięknej Puszczy polecamy zatrzymanie się w Osadzie Leśnej, którą dysponuje Nadleśnictwo. Osada położona jest w miejscowości Żytkiejmy przy drodze wojewódzkiej nr 651 prowadzącej z Gołdapi do Szypliszek.

     Atmosfera i okolica tam panująca sprzyjają odpoczynkowi od zgiełku miasta i codziennych spraw !

Rezerwacje po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Kontakt do Osady leśnej (87)615 97 03.