Wydawca treści
Zasoby leśne
Nadleśnictwo Gołdap wyróżnia się bardzo dużą żyznością siedlisk leśnych.
Zdecydowanie dominują siedliska lasowe, zajmujące łącznie w nadleśnictwie 83 % powierzchni leśnej. Średni wiek drzewostanów nadleśnictwa wynosi obecnie 57 lat, a przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 229m3/ha.
Udział siedlisk:
- lasowe - 82 % - drzewostany liściaste oraz z przewagą gatunków liściastych,
- borowe - 15 % - drzewostany lesiste oraz z przewagą gatunków iglastych,
- olsy - 3 % - drzewostany porastające żyzne tereny bagienne, najczęściej okresowo zalewane, najczęstszy gatunek to olsza.
Udział gatunków:
- świerk - 40 %
- dąb - 19 %
- sosna - 17 %
- brzoza - 11 %
- olsza - 8 %
- jesion - 2 %
- pozostałe - 3 %
Udział drzewostanów w klasach wieku:
- I klasa - 9 %
- II klasa - 17 %
- III klasa - 35 %
- IV klasa - 17 %
- V klasa - 5 %
- VI klasa - 3 %
- VII klasa i starsze - 8 %
- 6 % - drzewostany w klasie odnowienia.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Certyfikat FSC®
Certyfikat FSC®
Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku posiadają certyfikat FSC®
Nadleśnictwo Gołdap informuje, że został przyznany certyfikat FSC®
o numerze SGS-FM/COC-008962 obejmujący 28 nadleśnictw działających na obszarze administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
SGS-FM/COC - 008962
LASY HCVF
Skrót ten utworzono z pierwszych liter angielskiej nazwy High Conservation Value Forests oznaczającej lasy o szczególnych walorach przyrodniczych. Wyznacza się je zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki FSC. W ich ramach tworzy się m.in. kategorie ochronności: lasy w rezerwatach przyrody, lasy w parkach krajobrazowych, ostoje zagrożonych i ginących gatunków, kompleksy leśne o roli krajobrazowej, rzadkie i ginące ekosystemy, lasy ochronne oraz lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności. Ponieważ jest to nowa forma ochrony, jej zakres i szczegóły ulegają jeszcze zmianom. Duży udział w tych zmianach ma lokalne społeczeństwo, w szczególności działające na terenie Nadleśnictwa organizacje.
Dodatkowe informacje na temat lasów HCVF udziela Daniel Jejer, tel. (87)615 49 51, e-mail: daniel.jejer@bialystok.lasy.gov.pl w dni robocze w godzinach 715 – 1515.