Web Content Display Web Content Display

Informacje o pracach prowadzonych w Nadleśnictwie Gołdap

Informacje o pracach leśnych w Nadleśnictwie Gołdap

 

      Gospodarka leśna w znacznej części wykorzystuje naturalne procesy, zachodzące w ekosystemach leśnych. Najczęściej polega to na ich wyprzedzaniu lub, co najmniej, przyspieszaniu z założeniem osiągnięcia, niejako przy okazji, zakładanych celów hodowlanych i doprowadzenie drzewostanu do zakładanego stanu oraz utrzymanie nieprzerwanej trwałości lasu.

       Najważniejszym z punktu widzenia gospodarki leśnej, nie ostatnim, jak się powszechnie uważa, tylko właśnie pierwszym podstawowym zabiegiem jest wykonanie cięć odnowieniowych, czyli zastosowanie odpowiedniego rodzaju rębni. Celem zastosowania rębni jest takie wykonanie cięć, aby stworzyć możliwie, jak najlepsze warunki rozwoju dla nowego pokolenia drzew z zachowaniem odpowiedniego składu gatunkowego na danym siedlisku. Starsze pokolenie, czyli drzewostan, który osiągnął już wiek, w którym przyrost wyhamowuje, a proces zamierania drzew bardzo przyspiesza,  jest wycinane, a na jego miejscu pojawia się nowy las. W ostatnim czasie coraz częściej i na większą skalę wykorzystuje się i wspiera powstające samorzutnie odnowienie naturalne jako to pokolenie odporniejsze i bardziej dopasowane do lokalnych warunków lub odnawia się sztucznie np. w przypadku, gdy siedlisko wymaga wprowadzenia gatunku, który nie występuje w składzie gatunkowym dojrzałego drzewostanu. Zapewnia to zachowanie ciągłości lasu i jednocześnie zapewnia też drewno, które jest materiałem wykorzystywanym w niezliczonej ilości zastosowań. 

       Podczas całego cyklu życia drzewostanów: sadzimy, pielęgnujemy i jednocześnie użytkujemy i potem znowu sadzimy, pielęgnujemy i użytkujemy… dążąc do powiększania powierzchni zajmowanej przez lasy, powiększając zasoby drewna znajdujące się w lasach zagospodarowanych z zachowaniem pozostałych funkcji, takich jak stała i nieograniczona dostępność i możliwość korzystania przez wszystkich.

       W początkowej fazie rozwoju lasu, kiedy jeszcze małe drzewka rosną w dużym zagęszczeniu i ścisku, silnie na siebie oddziałując, wykonywane są zabiegi, które nazywamy czyszczeniami – wycinane są drzewka chore, słabe, uszkodzone bądź posiadające wady  oraz gatunki niepożądane na danym siedlisku. Dzięki temu, drzewa, które pozostaną, mają lepsze warunki do wzrostu, rozwoju ich koron i systemu korzeniowego oraz lepszy dostęp do światła i składników odżywczych. 

       Następnym etapem rozwoju jest drzewostan dojrzewający. To jest okres, w którym drzewa bardzo intensywnie przyrastają na wysokość i grubość. W tym czasie, wycinane są pojedyncze drzewa, których wybór jest podporządkowany zapewnieniu jak najlepszych warunków rozwoju drzewom, które planujemy pozostawić do momentu osiągnięcia przez drzewostan dojrzałości. Są to też najczęściej drzewa o najlepszych parametrach rozwojowych, które w przyszłości będą stanowiły stabilny i trwały drzewostan. Drzewa te będą źródłem nasion o najlepszej jakości, co da początek dla nowego, stabilnego i odpornego lasu, który będzie mniej podatny na szkody powodowane przez różne czynniki zewnętrzne w tym różne anomalie pogodowe, z którymi coraz częściej się ostatnio zmagamy przez zmiany klimatu. Takie zabiegi nazywamy trzebieżami i spełniają one funkcję pielęgnacyjną.  

 

Podczas leśnych spacerów należy zwrócić szczególną uwagę na tablice z napisem „Zakaz wstępu”. Z poniższej tablicy odczytamy, kiedy ten zakaz obowiązuje.

Ze względu na własne bezpieczeństwo, należy bezwzględnie go przestrzegać i nie wchodzić na daną powierzchnię.

Dodatkowo zgodnie z Ustawą o Lasach stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

  1. Uprawy leśne do 4 m wysokości.
  2. Powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne.
  3. Ostoje zwierząt.
  4. Źródliska rzek i potoków.
  5. Obszary zagrożone erozją.

 

Zaplanowane prace w 2025 roku na terenie Nadleśnictwa Gołdap znajdują się w załączonej poniżej tabeli.

Web Content Display Web Content Display

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w nadleśnictwie jest prowadzona na podstawie planu urządzenia lasu.

Plan urządzania jest podstawowym dokumentem określającym  opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.  Sporządza się go na okresy dziesięcioletnie dla każdego z nadleśnictw. Wykonanie planu zleca dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych, a zatwierdza go minister środowiska.

Obecnie obowiązującym w Nadleśnictwie Gołdap jest plan urządzania lasu na lata 2015-2024.

Części planu urządzania lasu dostępne są na stronie BIP Nadleśnictwa:

https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-goldap/plan-urzadzenia-lasu

Aktualne i archiwalne dane o lasach Nadleśnictwa Gołdap można pobierać i przeglądać na stronach Banku Danych o Lasach :

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie  - dane do pobrania,

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - mapy online.