Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Gołdap zasięgiem terytorialnym obejmuje polską część dużego kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Romincka.

    Cała puszcza zajmuje powierzchnię ok. 36 tys. ha, przy czym tylko ok. 13 tys. ha znajduje się po stronie polskiej. Nadleśnictwo Gołdap zarządza gruntami Skarbu Państwa o powierzchni 13731,61 ha.Nadleśnictwo wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Położone w województwie warmińsko - mazurskim, powiecie gołdapskim w gminach Gołdap i Dubeninki.

    Nadleśnictwo Gołdap leży w północno-wschodniej części kraju w rejonie nazwanym, z racji swego urozmaiconego ukształtowania terenu, Mazurami Garbatymi. Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych, teren Nadleśnictwa Gołdap leży w:

· Krainie Mazursko-Podlaskiej (II),

· Dzielnicy Pojezierza Mazurskiego (1),

· Mezoregionie Pojezierza Ełcko-Suwalskiego (d).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprostowanie

Sprostowanie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku informuje, że pojawiające się na stronach internetowych, m.in. na portalu Drewno.pl, wpisy mówiące o utracie przez RDLP w Białymstoku certyfikatu PEFC są całkowicie nieprawdziwe.

      Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku posiada certyfikat PEFC o numerze CSL/722/2017 ważny od 14 listopada 2017 roku do 13 listopada 2020 roku, obejmujący wszystkie nadleśnictwa działające na obszarze administracyjnym RDLP.

      Rada PEFC w Genewie wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Leśnym Kompleksie Promocyjnym (LKP) Puszcza Białowieska w kontekście postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie zobowiązała UDT-CERT, jednostkę certyfikującą obecnie RDLP w Białymstoku, do przeprowadzenia analizy zaistniałej sytuacji. Analiza taka odbywa się w ramach audytu sprawdzającego i nie powoduje automatycznej utraty certyfikatu.

      Należy zaznaczyć, że przeprowadzony w październiku 2017 roku audyt, był kolejnym audytem gospodarki leśnej w systemie PEFC prowadzonym na terenie nadleśnictw LKP Puszcza Białowieska. Poprzedni, przeprowadzony w październiku 2016 roku, przez inny podmiot certyfikujący (SGS Polska), również nie wykazał niezgodności z kryteriami PEFC.

      Obecnie na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwa Białowieża, Browsk, Hajnówka wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Białowieska prowadzone są prace związane jedynie z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.