Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Rominckiej to pas o szerokości od 0,5 km do 5 km otaczający Puszczę Romincką od wschodu i południa. Zajmuje powierzchnię 7740 ha, z czego obszar 7492 ha pokrywa się z otuliną parku krajobrazowego. Obszar chronionego krajobrazu (OChK) to forma ochrony przyrody obejmująca tereny wartościowe ze względu na wyróżniający się krajobraz i zróżnicowane ekosystemy. Często są to obszary pełniące funkcję korytarzy ekologicznych oraz tereny atrakcyjne turystycznie.
Piękno miejscowego krajobrazu wyróżniono wyznaczeniem w zasięgu Nadleśnictwa aż pięciu Obszarów Chronionego Krajobrazu, które w sumie obejmują prawie 15 tysięcy ha:
- ,, Dolina Gołdapy i Węgorapy,,
- ,, Puszcza Romincka,,
- ,, Wzgórza Szeskie,,
- ,, Grabowo ,,
- ,, Dolina Błędzianki,, - Błędzianka to niewielka rzeka o przełomowym charakterze, fragmentami przypominająca górski potok. Wyżłobiła głęboką dolinę, cenną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. W wielu miejscach strome skarpy opadają w stronę wąskiego dna doliny porośniętej podmokłymi olsami. Najbardziej charakterystycznym i znanym miejscem są słynne mosty w Stańczykach.
Najnowsze aktualności
Ku pamięci
Ku pamięci
Odsłonięcie tablicy poświęconej Zbyszkowi Jatkowskiemu
W sobotę, 8 czerwca, po Mszy św. z okazji Dnia Leśnika, odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona przedwcześnie zmarłemu pracownikowi naszego nadleśnictwa – Zbigniewowi Jatkowskiemu.
Tablica znajduje się w leśnictwie Błąkały, w oddz. 396, obok uprawy testowej jodły, przy pomiarach której pan Zbyszek często pracował i wiązał z nią plany na robienie doktoratu. Odsłonięcia dokonano w obecności wielu obecnych i byłych pracowników nadleśnictwa. Wszyscy, którzy mieli okazje pracować z panem Zbyszkiem, wspominają go jako serdecznego kolegę, zawsze służącego radą i pomocą, podkreślają jego dokładność i skrupulatność, dużą wiedzę i zaangażowanie w pracę.
Podczas odsłonięcia tablicy, Nadleśniczy Grzegorz Jejer, przypomniał, że Zbigniew Jatkowski przepracował w Nadleśnictwie Gołdap 17 lat – najpierw jako stażysta i adiunkt, a od 1992 roku jako zastępca nadleśniczego. Urodził się w 1962 roku w Mikaszówce. W 1976 roku rozpoczął naukę
w Technikum Leśnym w Białowieży, kultywując leśne tradycje swojego ojca i dziadka. Po maturze kontynuował kształcenie na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Świeżo po studiach, w 1986 roku, trafił do Nadleśnictwa Gołdap, gdzie pracował do 30 maja 2003 roku.
Leśnikami są również brat i bratanica pana Zbyszka, którzy wspominają go jako wspaniałego człowieka, dla którego las i wszystko z nim związane było ogromną pasją - „On żył lasem i każdą wolną chwilę w nim spędzał. Nawet jak chorował, to ciągle mówił o lesie. Chodził do pracy nawet jak czuł się bardzo źle. To dodawało mu sił.”