Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Pomnikami zostają twory żywej i nieożywionej przyrody, które są wartościowe pod względem historycznym, naukowym, przyrodniczym, kulturowym, krajobrazowym oraz takie, które wyróżniają się indywidualnymi cechami. Są to: drzewa, aleje drzew, krzewy, głazy narzutowe, wodospady, skały, jaskinie, czy źródła.
Pomniki przyrody muszą spełniać kryteria, które są opisane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 17 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.
W Polsce jest ponad 31tys. takich obiektów. Rejestr form ochrony przyrody jest aktualizowany na bieżąco i dostępny pod linkiem crfop.gdos.gov.pl
Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i w otulinie można zobaczyć 22 pomniki przyrody. 11 pomników występuje na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwo. 3 obiekty to pomniki gatunków obcych (żywotnik olbrzymi, sosna wejmutka, jodła) oraz 2 należą do gatunków niewystępujących naturalnie na naszym terenie (buk zwyczajny).
Warto zobaczyć:
- aleję jarząbów szwedzkich przy drodze Błąkały-Stańczyki,
- aleję dębów szypułkowych przy budynku dawnego nadleśnictwa w Żytkiejmach,
- „Dworzanina" – sędziwego dęba szypułkowego znajdującego się w parku podworskim w Bludziach,
- grupę 7 buków – w Puszczy Rominckiej przy zielonym szlaku turystycznym,
- lipę odroślową – grupę 12 drzew zrośniętych u podstawy w Puszczy Rominckiej przy szlaku rowerowym „Śladami Rominckich Jeleni".
Najnowsze aktualności
CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?
CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?
CZAS NA RECYKLING REJS – „3 RZEKI"!
W dniach 7–9 czerwca dzieci i młodzież z gołdapskich szkół wraz z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim oraz Fundacją PlasticsEurope Polska posprzątają podczas spływów kajakowych trzy rzeki: Gołdapę, Sapinę i Rospudę.
– „Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba". W czerwcu niestety przekonam się o prawdziwości tego cytatu z „Hobbita" Tolkiena. Dlaczego turysta odpoczywający na Mazurach musi oglądać opony, stare pralki, butelki i puszki zaśmiecające rzeki, jeziora i lasy?! – pyta retorycznie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
7 czerwca w czasie spływu rzeką Gołdapą oczyści wodę i pobliskie tereny. Dzień później spłynie Sapiną, a 9 czerwca – Rospudą na Suwalszczyźnie, pozostawiając po sobie czyste brzegi, a na wodzie jedynie kilwater, ale nie śmieci. Gołdapa to rzeka coraz częściej odwiedzana przez kajakarzy, a Rospuda i Sapina zyskały już miano kultowych rzek i co roku spływa nimi wielu wodniaków.
– Weźmy do serca hasło każdego prawdziwego ekologa: „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą". Rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw – mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska.
Jakie śmieci kryją tutejsze wody i ich lądowe sąsiedztwo? Czas na Recykling Rejs! Czas na wielkie sprzątanie!
Recykling Rejs to kampania edukacyjna realizowana od 2011 r. przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego. Głównym jej celem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego, edukacja ekologiczna i promocja recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do kampanii już w zeszłym roku przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, organizując akcję "Wodnego Sprzątania Świata". W tym roku kolejna wspólna akcja, podczas której uczniowie oraz ich rodzice wezmą udział w trzech ekologicznych spływach kajakowych. Nad całością akcji opiekę sprawuje wspaniała nauczycielka Alina Oleszczuk.
Akcje sprzątania rzek i brzegów otwarte są dla chętnych.
Ahoj! Zapraszamy!
Więcej inf.: www.recykling-rejs.pl