Wydawca treści
Ochrona lasu
Ochrona lasu jako jedna z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie jest zespołem różnorodnych działań: profilaktyki, monitorowania i zwalczania zagrożeń lasu w celu zachowania jego trwałości. Zagrożeniem dla lasu są wszystkie skrajne lub długotrwale działające czynniki abiotyczne, biotyczne i antropogeniczne.
Lasy Nadleśnictwa Gołdap położone są poza strefą stałego ujemnego oddziaływania przemysłu i z uwagi na zróżnicowanie siedliskowe cechują się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki środowiska. Leśnicy dbają o utrzymanie i dodatkowe wzbogacanie różnorodności biocenoz, poprzez czynności poprawiające warunki bytowania pożytecznej fauny:
- inicjowane są odnowienia naturalne, co pozwala osiągnąć szybszą regenerację lasu;
- tam gdzie było to możliwe prowadzi się przebudowę drzewostanów rębnią złożoną;
- drzewa dziuplaste podlegają ochronie i ewidencji - pozostawiane są w drzewostanie;
- w drzewostanach pozostawia się również martwe drewno;
- na uprawach pozostawia się kępy starodrzewu;
- wprowadza się II piętro drzewostanu;
- wywiesza się i czyści budki lęgowe dla ptaków;
- prowadzi się w okresie zimowym dokarmianie zwierząt;
- wykłada się pułapki feromonowe i drzewa pułapkowe;
- systematycznie kontroluje się i usuwa posusz czynny, będący potencjalnym ogniskiem rozprzestrzeniania się szkodliwych owadów.
Nadleśnictwo z uwagi na swoje położenie narażone jest na huragany. Ostatni z wiatrów który, przeszedł w styczniu i w lipcu 2002 roku przez Puszczę Romincką spowodował straty w ilości 49 tys. m³ drewna. W wyniku tych zdarzeń, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (suche i ciepłe lata) nastąpił wzrost liczebności populacji szkodników wtórnych, głównie kornika drukarza. Gradacyjne pojawy miały miejsce w latach 1994-1997 i 2001-2003. Ostatnia akcja zwalczania szkodników odbyła się w 2004r. w leśnictwie Boczki (obręb Gołdap) - na pow. 112 ha opryskano drzewostany najcenniejsze - WDN-y dębowe (wyłączone drzewostany nasienne), w ten sposób zwalczano szkodniki drzew liściastych (miernikowce).
W uprawach i młodnikach znaczne szkody wyrządza zwierzyna płowa. Szkody ograniczane są poprzez zabezpieczanie sadzonek na uprawach, dodatkowo wykłada się drzewa zgryzowe. Cenne fragmenty upraw są grodzone. W ostatnich latach notowano także szkody spowodowane przez bobry. Zagrożeniem dla upraw i młodników są także czynniki abiotyczne. W maju 2000 roku odnotowano szkody od przymrozków późnych na powierzchni 103,8 ha. Szczególnie ucierpiały: dąb, olcha, jesion, i brzoza na uprawach.
Roczny rozmiary prac z ochrony lasu w Nadleśnictwie Gołdap na rok 2014 przedstawia się następująco:
- konserwacja budek lęgowych 154 szt
- dokarmianie ptaków 400 kg
- grodzenie upraw 27,38 ha
- konserwacja ogrodzeń zł
- kontrola występowania szkodników upraw,młodników 8,11 ha
- poszukiwania w ściole 9 szt
- obserwacja pułapek feromonowych (brudnice) 11 szt
- sprzątanie śmieci z terenów leśnych 30 m3
- ochrona chemiczna przed spałowaniem 11,02 ha
- ochrona chemiczna przed zgryzaniem 11,77 ha
- ochrona mechaniczna 26,65 ha
- wykładanie drzew zgryzowych ha
- zwalczanie biologiczne grzybów - pozostałe drzewostany 22,35 ha
- zwalczanie ryjkowców chemicznie 8,25 ha
- zwalczanie ryjkowców - pułapka klasyczna 5,00 ha
- zwalczanie ryjkowców mechanicznie ha
- zwalczanie szkodników wtórnych - pułapki feromonowe 550 szt
- zwalczanie szkodników wtórnych - pułapki klasyczne 118 szt.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Certyfikat FSC®
Certyfikat FSC®
Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku posiadają certyfikat FSC®
Nadleśnictwo Gołdap informuje, że został przyznany certyfikat FSC®
o numerze SGS-FM/COC-008962 obejmujący 28 nadleśnictw działających na obszarze administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
SGS-FM/COC - 008962
LASY HCVF
Skrót ten utworzono z pierwszych liter angielskiej nazwy High Conservation Value Forests oznaczającej lasy o szczególnych walorach przyrodniczych. Wyznacza się je zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki FSC. W ich ramach tworzy się m.in. kategorie ochronności: lasy w rezerwatach przyrody, lasy w parkach krajobrazowych, ostoje zagrożonych i ginących gatunków, kompleksy leśne o roli krajobrazowej, rzadkie i ginące ekosystemy, lasy ochronne oraz lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności. Ponieważ jest to nowa forma ochrony, jej zakres i szczegóły ulegają jeszcze zmianom. Duży udział w tych zmianach ma lokalne społeczeństwo, w szczególności działające na terenie Nadleśnictwa organizacje.
Dodatkowe informacje na temat lasów HCVF udziela Daniel Jejer, tel. (87)615 49 51, e-mail: daniel.jejer@bialystok.lasy.gov.pl w dni robocze w godzinach 715 – 1515.